Trening Umiejętności Społecznych (TUS)
Trening umiejętności społecznych dedykowany jest dla każdej grupy wiekowej i nie jest zamkniętym programem. Nie każdy uczestnik wymaga wsparcia we wszystkich obszarach. Trenuje się te umiejętności, z którymi uczestnik ma wyraźne trudności lub przejawia deficyty w tym obszarze. Nie należy uczyć tego, co już potrafi.
TUS to forma oddziaływań terapeutycznych, wspierająca inne oddziaływania terapeutyczne, lub terapia sama w sobie. Podstawowym celem treningu umiejętności społecznych jest nabywanie lub udoskonalanie konkretnych umiejętności. Trening odnosi się do sytuacji, umiejętności niezbędnych w realnych sytuacjach i oczekiwanych przez społeczeństwo. Uwzględnia posiadany przez uczestnika potencjał i jest do niego dostosowany, tak by zoptymalizować jego przyszłe działania i zniwelować występujące deficyty. Drugim z obszarów oddziaływań jest praca nad zastąpieniem zachowań nieakceptowanych społecznie oraz wykształceniem nowych bardziej pożądanych.
Trening obejmuje 10 podstawowych umiejętności społecznych:
- Zawieranie i podtrzymywanie znajomości
- Słuchanie
- Zadawanie pytań
- Odmawianie
- Inicjowanie rozmowy
- Dyskutowanie
- Reagowanie na krytykę
- Wyrażanie krytyki
- Radzenie sobie z uczuciami – rozróżnianie i wyrażanie uczuć
- Mówienie i przyjmowanie komplementów
Podczas pierwszego spotkania/ konsultacji określane są zasoby uczestnika, jego możliwości i potencjał oraz obszar działań potencjalnego treningu.
Czas trwania: 90-100 minut (50-60 minut dla dziecka, pozostały czas dla rodzica)
Koszt: 150zł/os.
W przypadku podtrzymania chęci udziału w zajęciach Treningu Umiejętności Społecznych przewidywany czas to od 10-12 spotkań dla danego obszaru deficytów
Czas: 50-60 minut (tylko dziecko, w tym kilka minut na omówienie z rodzicem i zalecenia)
Koszt spotkania: 100zł/o-s.
W przypadku zajęć grupowych, momencie gdy zostanie utworzona grupa:
Czas trwania: 50-60 minut
Koszt: 80 zł/os.